Zakłucie pracownika medycznego to wypadek przy pracy
Szefowie podmiotów leczniczych często wszczynają postępowanie powypadkowe po ekspozycji zawodowej pracownika na materiał potencjalnie zakaźny dopiero wtedy, gdy dojdzie do poważnych następstw. To niezgodne z przepisami.
Ekspozycja zawodowa na materiał potencjalnie zakaźny – np. krew, płyny: mózgowo-rdzeniowy, opłucny, osierdziowy; maź stawowa – stwarza poważne ryzyko przeniesienia zakażenia drogą krwiopochodną. Z danych WHO wynika, że zakłuciami sprzętem używanym w placówkach medycznych jest spowodowana 37 proc. zakażeń WZW typu B, 39 proc. WZW typu C oraz 4,4 proc. HIV rozpoznawanych wśród personelu medycznego. Do ekspozycji może dojść nie tylko poprzez skaleczenie narzędziem zabrudzonym materiałem biologicznym, ale także przez zachlapanie błon śluzowych oraz spojówek.
Zakłucia to poważne wyzwanie dla pracowników służb BHP. Od 27 czerwca 2013 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (DzU poz. 696). Konkretyzuje ono, uszczegóławia i integruje przepisy BHP, w dużej mierze kładąc nacisk na działania z zakresu organizacji pracy oraz wdrażania procedur bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami.
Kontakt z krwią
Wielu pracodawców funkcjonujących w sektorze opieki zdrowotnej oraz behapowców zadaje sobie pytanie, czy zakłucie ostrym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta